Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2019 w Lubuskiem

19 maja 2019 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości związane z Wojewódzkimi Obchodami Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Mieszka I 59., którą w intencji strażaków odprawił Jego Ekscelencja Ordynariusz zielonogórsko – gorzowski ks. biskup Tadeusz Lityński. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz uczestników uroczystości na Plac Grunwaldzki, gdzie odbył się uroczysty apel. Gospodarzami uroczystości byli bryg. Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz druh Edward Fedko Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP województwa lubuskiego.
Wśród zaproszonych gości byli miedzy innymi:
• Pan Władysław DAJCZAK Wojewoda Lubuski wraz z dyrektorami Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego,
• Jego Ekscelencja ks. Biskup Tadeusz LITYŃSKI Biskup Diecezjalnego wraz z kapelanami strażaków oraz przedstawicielami duchowieństwa ,
• Pan Marek SURMACZ zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska,
• Przedstawiciele Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w osobach:
o st. bryg. Zbigniew GÓRAL – Dyrektor Biura Informatyki i Łączności KG PSP,
o st. bryg. Andrzej DOBRZENIECKI – Zastępca Dyrektora Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej KG PSP,
o bryg. Krzysztof PIETRASIK – Zastępca Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej KG PSP ,
• Pan Hainz RUDOLH Dyrektor Brandenburskiej Szkoły Ochrony Przeciwpożarowej i Przed Katastrofami,
• Przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz wszystkich służb mundurowych współpracujących z Państwową Strażą Pożarną,
• Byli lubuscy komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. w st. spocz. Stanisław WĘSIERSKI, nadbryg. w st. spocz. Ryszard DĄBROWA oraz st. bryg. w st. spocz. Sławomir KLUSEK,
• Szefowie służb zespolonych i niezespolonych województwa lubuskiego.
Podczas uroczystości odczytano również listy z życzeniami dla wszystkich lubuskich strażaków oraz ich rodzin z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Listy wystosowali Prezydent rzeczy pospolitej Polskiej Andrzej Duda, Pan Joachim Brudziński Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. brygadier Leszek Suski Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
„Trudna i niebezpieczna, ale jakże szlachetna misja strażaka darzona jest przez Polaków najwyższym szacunkiem oraz zaufaniem społecznym. W ten właśnie sposób rodacy wyrażają wielkie uznanie dla Państwa odpowiedzialnej, ofiarnej służby. W dniu świętego Floriana, Waszego patrona, kiedy przypada święto wszystkich strażaków, pragnę złożyć Państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej najserdeczniejsze podziękowania i najlepsze życzenia” – napisał w swoim liście Pan Prezydenta RP do Uczestników i Organizatorów uroczystości z okazji Dnia Strażaka 2019
– Dziękuję za wasze poświęcenie, za oddanie i wielki trud. Dziękuję za służbę Lubuszanom, którzy w roku 2018 potrzebowali waszej pomocy ponad 17 000 razy. – mówił wojewoda, dodając – Chcę życzyć wam, by ta służba przynosiła coraz więcej satysfakcji. Chcę was również zapewnić, że Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego dokłada wszelkich starań by wasza służba była łatwiejsza, m.in. wyposażając was w nowoczesny sprzęt.
Lubuski Komendant Wojewódzki bryg. Patryk Maruszak w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim strażakom za ofiarna pełna oddania służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców woj. lubuskiego. W swoim wystąpieniu podziękował również wszystkim rodzinom strażaków za ich wyrozumiałość i wsparcie, ponieważ nierzadko musza brać na siebie obowiązki rodzinne gdy strażacy pełni oddania przez wiele godzin ratują czyjeś życie, mienie z narażeniem własnego.
Z okazji strażackiego święta wręczono odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie, medale oraz wyróżnienia dla wyróżnionych i zasłużonych funkcjonariuszy i druhów ochotników.
Z inicjatywy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Patryka Maruszaka w celu upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku powołana została KAPITUŁA mająca na celu wyróżnienie najbardziej zasłużonego dla służby funkcjonariusza „LUBUSKIM TOPORKIEM STRAŻACKIM”. Kapituła po rozpatrzeniu wszystkich wniosków uznała, że funkcjonariuszem, który otrzyma w 2019 roku „ LUBUSKI TOPOREK STRAŻACKI ” jest st. str. Mateusz Lipiński z Komendy Powiatowej PSP w Nowej Soli, który w dniu 23 marca 2019 r. obezwładnił i zatrzymał mężczyznę, który dokonał rozboju z użyciem noża w jednym ze sklepów spożywczych w Kożuchowie.
Podczas uroczystości dokonano również przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Przekazanym pojazdem był średni samochód ratowniczo-gaśniczy kategorii terenowej do gaszenia pożarów w trudno dostępnym terenie. Zakupiony na potrzeby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. z przeznaczeniem dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP nr 1 w ramach projektu pn.: „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I” realizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Kolejnym punktem uroczystości był strażacki festyn rodzinny, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych uczestników naszych uroczystości.
Opracowanie: st. kpt. Dariusz Szymura, rzecznik prasowy lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: KW PSP Gorzów Wlkp., Gazeta Lubuska

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2019 w Lubuskiem