Wschowscy strażacy uratowali życie mężczyzny !

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie wyróżnił nagrodą funkcjonariuszy, którzy podczas akcji uratowali życie mężczyzny – uczestnika wypadku drogowego.

W dniu 25 września 2020 roku doszło do niecodziennego zdarzenia. O godz. 1416 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie przyjął informację o wypadku drogowym – zderzenie 3 samochodów osobowych  na drodze krajowej Nr 12 w obrębie miejscowości Jędrzychowice. Dyżurny Stanowiska Kierowania zadysponował do zdarzenia dwa zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej we Wschowie i Siedlnicy.

Po szybkim i sprawnym dojeździe na miejsce zdarzenia zastano trzy samochody po kolizji. Jeden z nich znajdował się w rowie, natomiast dwa pozostałe stały na poboczu. Autami podróżowało łącznie pięć osób.  Pasażer  jednego z aut znajdował się  na zewnątrz pojazdu, był nieprzytomny z brakiem podstawowych funkcji życiowych (Nagłe Zatrzymanie Krążenia). Strażacy po przyjeździe zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz  niezwłocznie przystąpili do Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej osoby z NZK przy pomocy defibrylatora.  W dalszej kolejności na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji i Zespół Ratownictwa Medycznego. Po kilkunastu minutach udzielanej kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej wróciły czynności życiowe.  Na miejsce zdarzenia dojechały również dodatkowe dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, które przebadały uczestników zdarzenia. Osoby wymagające dalszego leczenia szpitalnego zostały zabrane przez Zespoły Ratownictwa Medycznego do szpitala.

Powyższe zdarzenie jest przykładem niezwykłej determinacji oraz walki strażaków z tutejszej Komendy o to co jest bezcenne – ludzkie życie. Pomimo braku wstępnych rokowań u osoby poszkodowanej nie stracili wiary i przystąpili skutecznie do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wieloletnie szkolenia oraz bardzo dobre przygotowanie zawodowe wschowskich strażaków zostało spożytkowanie podczas rzeczywistego zdarzenia.